Очарование за Коневъдство

В пределите на Дунавска България прабългарите продължават да развъждат елитни коне за езда и бой, но и местни примитивни породи, които им помагат в другите дейности в държавната организация. 

Основна задача в периода на откриването му е да снабдява българската армия с добри ездови коне, поради което влиянието му върху масовото коневъдство тога­ва е по-ограничено.

Национална агенция за професионално образование и обучение

ПЕРСПЕКТИВИ И ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВА НА ПРОФЕСИЯТА: Възможности за работа – Придобилите квалификация по професията намират своята професионална реализация в отрасъл „Селско стопанство“, подотрасъл „Животновъдство“ в семейни и арендни стопанства, кооперации, сдружения и фирми.

Най-широко са разпространени, кара­качанският, старопланинският и рило-родопският кон. Делиорманският кон днес не се среща и може да се приеме за изчезнало отродие. Основното пред­назначение на тези животни е като товарни и впрегатни коне. Поради тяхната издръжливост и невзискателност конете от този тип или техните кръстоски се срещат в полските райони на страната, където се използват за различни видове селскостопанска работа.

В България започват да се внасят различни породи коне от Западна Европа, с които се работи в две основни линии на селекция:

Интересът към тях е голям поради развитието на дърводобива, високите цени на горивата и износът на коне за месо. За съжаление популацията е малка и производството на коне от тази порода не може да задоволи търсенето поради ограничения брой кобили-майки в конезавода. В последно време висококачествени животни отглеждат и много частни собственици.

Възможно работно време – Работното време на работниците в животновъдството е с нормална продължителност, но предвид спецификата на грижите за животните е възможно то да бъде удължено до късно през нощта, както и да се работи и през почивните, и през празничните дни от годината.

Професионални сдружения и организации – Съюз на птицевъдите в България

В общ план тялото е закръглено, типично за англо-арабския тип коне, което Плевенският кон е унаследил (както и цвета) от Гидрана. Движенията са плавни, красиви, което подсилва красотата на конете. Въпреки универсалните си качества, ко­нете от тази порода се налагат повече като ездови, особено в класическите дисциплини на конния Коневъдство спорт.

Една от емблемите на родното коневъдство е породата Български спортен кон (БСК), която през последните години се превърна и в една от най-разпространените в нашата страна.

Страници за излезли от системата редактори научете повече Приноси

Това е най-масово използваната порода за дисциплините на конния спорт в България.

Каракачанският кон е характерен за планинските райони и популацията му е концентрирана главно в Стара планина, Родопите, Рила и Пирин.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Очарование за Коневъдство”

Leave a Reply

Gravatar